Wczoraj i dziś angielskiej porcelany - Royal Albert

piątek, października 20, 2017



Artykuł ukazał się na Facebooku w grupie Kolekcjonerzy Porcelany -
15 września 2017 roku. 

Rozpoczynając cykl Dni Angielskiej Porcelany (mam nadzieję na jeden taki dzień w miesiącu) zapraszam na inaugurację - przedstawiam dzieje wytwórni Royal Albert. Niezwykle popularna porcelana, także w Polsce. O tym, że historie te są ciekawe i wcale nie takie proste do opowiedzenia przekonacie się z poniższego tekstu. Po lekturze zapraszam do pokazania swoich wyrobów, może także wzorów o których napomknęłam w tekście. 
W 1896 Thomas Clark Wild kupił manufakturę ceramiki w Longton, Stoke on Trent w Anglii, zwany Albert Works. Albert Works upamiętnił narodziny księcia Alberta w 1895 roku i tak został nazwany na pamiątkę jego pradziadka. Używając nazwy marki Albert Crown China, Thomas Wild i Co. produkowali pamiątkowe przedmioty z porcelany kostnej na diamentowy jubileusz panowania Królowej Wiktorii (1897), a w 1904 uzyskali tzw. Royal Warrant. Tytuł Royal Warrant jest przyznawany osobom lub firmom, które regularnie dostarczają członkom Rodziny Królewskiej towary i usługi. Jest uważany za znak najwyższej doskonałości i jakości, których nie można kupić lub sprzedać. Royal Albert na przestrzeni swojej działalności uzyskał taki znak dwukrotnie.
Od początku popularne były zastawy obiadowe dekorowane oryginalnymi wzorami kwiatowymi, w bogatych odcieniach czerwieni, zieleni i błękitu. Królewski Albert był znany z niewiarygodnie drobnej (jednolitej), białej i czystej masy porcelanowej, a sentymentalne i "florystyczne ekscesy
wiktoriańskiej Anglii", czyniły popularnymi wzory inspirowane angielskimi ogrodami i lasami. Dzięki projektom takim jak Serena, Old English Roses (dawne róże angielskie) czy Maskarada i motywami zainspirowanymi japońskim stylem Imari, firma odwoływała się do szerokiej gamy upodobań odbiorców swoich wyrobów - od najprostszych do najbardziej arystokratycznych.
Przed 1904 r. porcelana była oznaczana prostym znakiem korony z napisem "T.C.W." pod spodem. W latach 1905 i 1907 wyroby były stemplowane napisami "Royal Albert Crown China" pomiędzy kręgami koncentrycznymi wokół korony a czasami literami "T.C.W." lub nazwą wzoru. Między rokiem 1907 a 1922 nowy znak miał podobne okrągłe logo, ale z koroną na górze i zblokowane litery "TCW" od wewnątrz.
W 1910 r. Firma utworzyła pierwszą swoją agencję zagraniczną w Nowej Zelandii. Wkrótce powstały biura w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Chętnie eksperymentowali z najnowszymi technologiami przemysłowymi, firma była wczesnym odbiorcą pieców zasilanych gazem i energią elektryczną.
Kiedy syn Wilda dołączył do firmy w 1917 roku, zupełnie naturalnie zmienił nazwę firmy na "Thomas Wild & Sons" i zaczął używać znaku, który nie ma kręgów wokół logo.
Począwszy od 1927 r. w porcelanie Royal Albert używano wielu stylizowanych sygnatur, niektóre z koroną, niektóre bez, a inne stylizowane liternictwem w stylu Art Deco. Niektóre z tych sygnatur mają nawet róże lub inne elementy (roślinne) użyte w dekoracji przedmiotu.
Wzorce z lat międzywojennych to American Beauty, Maytime, Indian Tree, Dolly Varden i Lady-Gay. W latach 40. pojawiły się takie wzory jak Fragrance, Teddy's Playtime, Violets for Love, Princess Anne, Sunfolwer (Słonecznik), White Dogwood (Biały Dereń), Mikado, Minuet, Cotswold i bardzo popularna Lady Carlyle.
Więcej wzorów można zobaczyć tutaj.  
Pomimo względnej nowoczesności, najbardziej cenionym wzorem Royal Albert jest Old Country Roses, który został wprowadzony w 1962 roku. Zaprojektowany przez Harolda Holdcrafta, niezwykle popularny motyw, który "sprzedał" ponad 150 milionów sztuk, uosabiał angielskie tradycje, takie jak ogrodnictwo i chwilę na herbatę (teatime). Wzór zawiera czerwone, różowe i żółte róże angielskie w pełnym rozkwicie, odrobinę zieleni połaczoną ze zdobieniem 22-karatowym złotem. W późniejszych odmianach Old Country Roses znajdują się niebieskie i szare róże "księżycowe" (Moonlight) oraz czerwone i pomarańczowe róże "pacyficzne" (Pacific).
Innym bardzo popularnym wzorem kolekcjonerskim jest Kentish Rockery, wyprodukowany od lat 30. do 50. Te serwisy oferują dekoracje pięknych, pastelowych widoków na krajobrazy angielskich ogrodów.
Royal Albert został zarejestrowany w 1933 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a w latach sześćdziesiątych przejęty przez Pearson Group, wchodząc do firmy Allied English Potteries. Do roku 1970 firma została całkowicie odłączona od pierwotnego swojego pochodzenia (T.C. Wild &
Sons) i przemianowana na Royal Albert Ltd. Grupa Pearson nabyła także Royal Doulton w 1972 roku, wprowadzając Royal Crown Derby, Royal Albert, Paragon i sieć Lawleys pod parasolem Royal Doulton, która w tym momencie obejmowała Minton, John Beswick i Webb Corbett. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przerwano produkcję kilku
popularnych wzorów Royal Albert w tym: Old Country Roses, Serena i American Beauty.
Kolekcjonerzy byli zaskoczeni także wtedy, gdy Royal Doulton umieścił w 1991 roku nazwę Royal Albert na figurkach Beswick Beatrix Potter, wydanej na licencji Frederick Warne w 1991 roku. Branding szybko został wyłączony i grupa Royal Doulton została wyrzucona z grupy Pearson, czym
została skazana na mniejszą sprzedaż swoich produktów.
W 2002 r. Royal Doulton przeniósł produkcję porcelany Royal Albert z Anglii do Indonezji, dzięki czemu wszystkie wyroby oznaczone "Made in England" są znacznie cenniejsze dla kolekcjonerów. Kilka lat później Waterford Wedgwood wchłonął Royal Doulton Group i wszystkie jego przyległości, które obecnie produkują trzy marki Royal Doulton, Minton i Royal Albert, w tym wzór Old Country Roses.
Wszystkie te wstrząsy korporacyjne nie zmniejszyły jednak wartości i pozycji Royal Albert. W 2002 roku firma uruchomiła małe linie upamiętniające Złoty Jubileusz Królowej Elżbiety II i śmierć Królowej Matki.
W 2005 roku została zatrudniona projektantka mody Zandra Rhodes, aby stworzyć nowy wzór dla linii Royal Albert nazwanej My Favourite Things (Moje ulubione rzeczy). Innymi wzorami zasłynęła współcześnie Mirranda Kerr, projektując romantyczne serie porcelany z peoniami i motylami.
Tłumaczenie na podstawie:
Royal Albert 
Collectors Weekly

Na zdjęciu: Royal Albert Sweet Violets.

Zobacz także

1 komentarze

  1. Royal Albert to niezmiennie piękne i wysokiej jakości wyroby, które zachwycają swoim klasycznym wzornictwem i wyrafinowanym stylem.

    OdpowiedzUsuń