Limoges - zestaw śniadaniowy

czwartek, stycznia 12, 2017


Trio śniadaniowe z Limoges

Niedawno dostałam w prezencie zestaw śniadaniowy - trio porcelanowe z Limoges. Jeszcze nie miałam w swoich zbiorach porcelany z tego miejsca. Wyroby Limoges lub Sevres należą do bardzo poszukiwanych, w związku z tym są dosyć ekskluzywne, co także przekłada się na ich cenę. Tym bardziej cieszę się z tego okazu, tym bardziej, że porcelana organoleptycznie faktycznie potwierdza swoją klasę - jest niezwykle biała, półprzejrzysta, cieniutka, lekka, dekorowana bardzo precyzyjnie. 
Pochodzi z wytwórni Bernardaud & C, Limoges France (na zamówienie McBurney - Aberdeen, Dundee, Belfast, Perth).Przedstawiona na zdjęciach filiżanka ze spodeczkiem i talerzykiem ozdobiona jest girlandami liści (być może laurowych), małymi różyczkami oraz złoceniami na brzegach. Kształty filiżanki i talerzyków są niezwykle proste, nie mają żadnych reliefów. Wstępnie dekoracje i styl zakwalifikowałam jako empire, bo jeszcze nie odnalazłam z jakiego okresu pochodzi sygnatura. Jedynym akcentem o nieco barokowym wydźwięku jest złocone matowo uszko, które dodaje wiele uroku filiżance swym nieoczywistym kształtem i kontrastem wobec ascetycznych kształtów naczyń.  Limoges oznacza miejsce wytwarzania porcelany przez wytwórnie w pobliżu miasta Limoges we Francji, których powstanie datuje się na koniec XVIII wieku, ale nie odnosi się do konkretnego producenta.

Limoges miała wyraźną historię w produkcji przedmiotów dekoracyjnych. Miasto było najbardziej znanym europejskim centrum produkcji emalii szkliwionej już w XII wieku, a szkliwa z Limoges były znane jako Opus de Limogia lub Labor Limogiae [1]. Limoges było również miejscem dla drobnego przemysłu produkującego zwykły fajans i ceramikę od 1730 r.

Wytwarzanie porcelany w Limoges zostało zainicjowane przez Turgota (Anne Robert Jacques Turgot, Baron de l'Aulne) w 1771 po odkryciu lokalnych zasobów kaolinu i materiału podobnego do petuntse (tzw. "porcelanowy kamień" - składnik do produkcji porcelany, podobny do tego używanego w Chinach) i w trudnej sytuacji gospodarczej usytuowane w prowincji Saint-Yrieix-la-Perche, w pobliżu Limoges. Materiały, które były wydobywane tam od 1768 roku, zostały wykorzystane do produkcji porcelany podobnej do chińskiej porcelany.

Początkowo wytwórnia w Limoges została objęta patronatem hrabiego d'Artois, brata Ludwika XVI, a później została zakupiona przez króla w 1784 roku, najwyraźniej z myślą o produkcji korpusów do późniejszego dekorowania w Sèvres, chociaż nigdy to nie nastąpiło.

Po rewolucji francuskiej powstało szereg prywatnych fabryk w Limoges, w tym Bernardaud i Haviland & Co. Limoges utrzymuje pozycję ustanowioną w XIX wieku jako miasto czołowej produkcji porcelany we Francji.

Na zdjęciu widoczne jest ozdobne, złocone uszko filiżanki 

Sygnatura 


__________

[1]  Julia De Wolf Gi AddisonArts and Crafts in the Middle AgesBiblioBazaar, 2008, p. 97ff.

Zobacz także

0 komentarze