Pomander

czwartek, czerwca 16, 2016


Pomander z Wytwórni Wedgwood (Anglia)

Dzisiaj postaram się naprawić moje zaniedbanie tematów związanych z porcelaną, które powstaje - z racji sezonu ogrodowego. Tematem dzisiejszego postu jest pomander. To w zasadzie pachnąca kula. I różne takie kule z pewnością znacie. Wystarczy owoc pomarańczy ozdobiony wymyślnymi wzorami z wbitych goździków, który pachnie przez wiele miesięcy, nawet gdy wyschnie. 
Pomander (z francuskiego pomme d'Ambre, czyli jabłko bursztynu) może być kulą wypełnioną pachnącymi substancjami: potpourri, kawałek sukna nasączonego perfumami, takimi jak ambra (skąd nazwa), piżmo lub cywet. Pomander dawniej był używany jako ochrona przed zakażeniem w czasach zarazy, czy jedynie po to by "zmienić złe zapachy". Kule, które zawierały pomander noszono zawieszone na łańcuchu na szyi lub u paska. 
Kule były zazwyczaj perforowane w rozmaitych technikach, wykonane ze złota lub srebra. Czasem były podzielone na kilka stref, w każdej umieszczano inny perfum.

Przedstawiony na zdjęciach pomander pochodzi z Wytwórni Wedgwood i jest wykonany z jaspisowej porcelany w kolorze błękitnym z białymi reliefami przedstawiającymi tańczące muzy. Wysokość/średnica kuli wynosi 7 cm. Przez otwory w kuli można przepleść wstążeczkę lub sznureczek i taką kulę powiesić - pełni funkcję ozdobną i zapachową.

Kule wykonują różne wytwórnie porcelany i są szkliwione oraz zdobione w rozmaite wzory. Bardzo często są przedmiotami zbieranymi przez kolekcjonerów. Tańczące muzy i otwory wykonane po to by wydobywał się zapachSygnatura - pod spodem oryginalna naklejka ukrywająca zakrętkę z sitkiem, 
w którym umieszczano substancje zapachowe


Widok od góry - przez te otwory można zawiązać sznurek do powieszenia

Zobacz także

0 komentarze