Angielskie talerze i mała waza

sobota, lipca 01, 2017


Mam trochę zaległości w pokazywaniu swoich porcelanowych nabytków. Dzisiaj chcę pokazać serię talerzy dekoracyjnych oraz starą wazę-sosjerkę. 

Talerze porcelanowe pochodzą ze Staffordshire - angielskiej Wytwórni Barrats. Posiadają reliefowe dekoracje z kiśćmi winogron i owocami, wzór nazywa się Lincoln, co widoczne jest na sygnaturze. W centralnej części talerzy znajdują się reprodukcje malarskie - jedna ze sceną Fragonarda, a na pozostałych dwóch talerzach widoki wiejskie w stylu malarstwa Constable'a. Jeden Scenic Windmill (widok z młynem), a drugi nazywany Rural Scenes (Widoki Wiejskie). Wszystkie talerze mają średnicę 23,5 cm. 

Następnie chcę przedstawić małą wazę-sosjerkę, która kupiłam dość dawno temu. Ma wspaniałe kształty i delikatne wykończenia, złocenia i kwiaty. Pochodzi z Wytwórni Johnson Bros, sygnatura używana od 1900 roku do 1913. Na pokrywce widoczna krakelura (spękania szkliwa), charakterystyczne dla angielskich ceramicznych wyrobów szkliwionych (semi-porcelain, widoczne także w sygnaturze), podobnych do porcelany, jednak o niewielkiej lub żadnej przejrzystości.  


 

Zobacz także

3 komentarze

  1. Talerze ciekawe, ale waza cudowna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny zestaw, można pozazdrościć!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za miłe komentarze. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń