Moser - King of Glass, Glass of Kings

wtorek, sierpnia 08, 2017Oryginalna firma Ludwig Moser & Söhne, została założona w 1857 r. przez Ludwiga Mosera w Karlowych Warach. Była pracownią szkła, początkowo zajmującą się polerowaniem i grawerowaniem wyrobów szklanych. Później firma zaczęła projektować i produkować wyroby ze szkła artystycznego.  Na Międzynarodowej Wystawie Wiedeńskiej w 1873 roku Moser został odznaczony medalem za zasługi. Tego samego roku został mianowany wyłącznym dostawcą szkła dla cesarza Franciszka Józefa I. W następnych latach wygrał wiele nagród, w tym medali na wystawach światowych w Paryżu w 1879, 1889 i 1900 oraz w Światowej Wystawie w Chicago w 1893 roku. Ludwig przejął fabrykę szkła w Meierhofen koło Karlsbadu w 1893 r., aby stworzyć pracownię hutniczą zatrudniającą 400 osób pod nazwą Karlsbaderglasindustrie Gesellschaft Ludwig Moser i Söhne, gdzie również pracowali jego synowie Gustav i Rudolf.

W 1915 roku firma prezentowała się na Międzynarodowej Wystawie Panama - Pacific International i po raz kolejny otrzymała medal, który Louis Comfort Tiffany i Charles Tuthill uważali za zasłużoną ze względu na znakomitą jakość dekoracji stosowanej na szkle czeskim. Przedmioty secesyjne zostały wyprodukowane w Moser z dekoracją powierzchni naturalnymi motywami (roślinnymi) i prostym szkłem. Wykorzystali także technikę Eckentiefgravur, wykorzystującą ostre, kątowe cięcie w postaci wklęsłych, "matowych" kwiatów.
Po śmierci ojca w 1916 r. Leo Moser przejął firmę, a firma znacząco poszerzała swój dorobek i produkcję, otrzymując m.in. nagrodę Grand Prize na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Wystąpili także w Londynie, Belgii, Włoszech i Wiedniu. Kryzys  na początku lat 30. ubiegłego wieku wpłynął na zmniejszenie liczby pracowników do 240, w końcu Leo zrezygnował z firmy w 1932 r. Później, po sprzedaży swoich udziałów w spółce w 1938 r., musieli uciekać po aneksji Czechosłowacji. Miasto Karlove Vary zostało zajęte przez hitlerowskie Niemcy w 1938 r. po porozumieniu z Monachium i rodzina (Moserów) uciekła z kraju z powodu panującego wtedy antysemityzmu. Ze względu na swoją międzynarodową renomę firma mogła utrzymać pewnego rodzaju niepodległość nawet w czasach komunistycznych, podczas, gdy reszta czeskiego przemysłu szklarskiego została znacjonalizowana w 1948 r.Typowe secesyjne wzory lilii i serii Fipop z lat 1914 były jednymi z najbardziej znaczących i popularnych wzorów. Wiele tańszych, niższych jakościowo, naśladujących wzór Fipop przedmiotów było produkowanych także przez inne firmy, a w latach 1927-1933 dwóch amerykańskich producentów szkła sporządzało kopie, nazywając je Woodland i Deerwood. Warto wspomnieć o tym, że Moser był jedną  z nielicznych czechosłowackich hut szkła, które podpisywały (sygnowały) swoje dzieła. 

Określenie "King of Glass, Glass of Kings" (Król szkła, szkło królów) jest związane z firmą ze względu na słynną klientelę, która poza Edwardem VII i austriackim trybunałem cesarskim obejmuje takie znane osoby, jak: Papież Pius XI, sułtan Abdul Hamid II, Król Luís I z Portugalii i jego żona Maria Pia z Savoy.

Ludwig Moser opracował bezołowiowe szkło sodowo-potasowe, które jest bardziej przyjazne ekologicznie niż szkło ołowiane, ale jest niezwykle trudne w produkcji. Pozostaje ono podstawą ich produkcji. Moser nadal wytwarza niektóre z klasycznych wzorów Fipop (charakteryzujące się dekoracją oroplastyczną). 

Miałam okazję podczas niedawnego pobytu w Pradze odwiedzić wspaniały sklep firmowy Mosera znajdujący się nieopodal Placu Wacława. Zdjęcia wykonałam na ekspozycji przedmiotów, które są dostępne w sprzedaży. 

Zobacz także

1 komentarze