Złota Uliczka w Pradze (Zlatá ulička)

wtorek, sierpnia 19, 2014

Jeden z domków z niewielkim ogródkiem przy Złotej Uliczce

Podczas zwiedzania Pragi oczywiście byliśmy także na Hradczanach (dzielnica Pragi na wzgórzu). Jest tam wiele ciekawych zabytków do obejrzenia. Dzisiaj kilka słów i zdjęć ze Złotej Uliczki. Mieliśmy takie szczęście, że - gdy zwiedzaliśmy ją w 2012 roku - ekspozycja została powiększona o wyposażenie domków rzemieślników. Maleńkie domki są urządzone tak jak przed stu czy więcej laty. Bardzo mnie zauroczyły, szczególnie domek krawcowej czy koronczarki. We wszystkich jest ciekawy klimat. W domkach wchodzi się tylko do korytarzyka, reszta jest zamknięta szybami. Oczywiście próbowałam zrobić zdjęcia, z różnym skutkiem, czasem widoczne są odbicia, ale uznałam, że i tak warto to pokazać.

Słynna uliczka jest zabudowana szeregiem maleńkich domków, dobudowanych w poł. XVI w. do wnęk zamkowych murów obronnych. Początkowo była ponoć zabudowana po obu stronach i jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. To podobno właśnie tam pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II. Żyli tam najpewniej strzelcy zamkowi, później te  malutkie domki były zajmowane przez rozmaitych rzemieślników, urzędników, dzwonników i w końcu praska biedota. W XVIII wieku dzięki decyzji cesarzowej Marii Teresy zastąpiono zaniedbane drewniane domki domkami z cegły.

Jeszcze pod koniec XIX wieku zamieszkała na uliczce praska cyganeria (w domku nr 22 często bywał Franz Kafka). W połowie dwudziestego wieku mieszkańcy musieli się wyprowadzić, domki pomalowano na wesołe, pastelowe kolory i urządzono w nich sklepy z pamiątkami. W ten sposób  zamkową dzielnicę biedy zamieniono na jedną z  najsłynniejszych atrakcji Pragi.

Zapraszam!
 Uliczka jest sporą atrakcją i jak widać na zdjęciu dużo turystów uwiecznia to ciekawe miejsce

Wnętrze domku krawcowej

 Z drugiej strony maszyna do szycia i łóżko

W innym domku wnętrze z ziołami i aptecznymi pojemnikami

W domku alchemika

Ten domek ma trzy poziomy i jest tam sporo miejsca w porównaniu z innymi. Jak widać w przerwach w poszukiwaniu tajemniczych formuł, alchemik też sypiał, o czym świadczy to wielkie łoże.

 Bardzo stromymi schodami można zejść do laboratorium

 W drodze na dół znajdował się niewielki otwór w murze, przez który widać było jak grube są mury zamku

 Laboratorium alchemikaW innym z domków widoczne za szybą zejście do podziemia

 Z drugiej strony toaleta

 W pokoju

 Z drugiej strony witryna i stół

 Pod numerem 22 przebywał Franz Kafka

 W domu złotnika

 Jego warsztat pracy

 Kolejne wnętrze z bielonymi meblami

 Po lewej umywalnia i niewielkie okno

 Po wyjściu ze Złotej Uliczki widok na Pragę

Za murem nie suszy się pranie, to raczej przygotowania scenografii dla spektaklu, który miał się odbyć wieczorem. Jak najbardziej w stylu Złotej Uliczki

Zobacz także

0 komentarze