Skalniaki szczelinowe wiosną

czwartek, marca 30, 2017


Widok ogólny na największy ze skalniaków

Niedługo zaczną się pierwsze kwitnienia roślin skalnych, które właśnie wiosną mają najciekawsze popisy. Gdy ostatnio byliśmy na działce odsłoniłam swoje skalne rośliny - nad największym skalniakiem była założona na okres zimowy osłona przeciwdeszczowa. Ma zapobiegać nadmiarowi wilgoci, której rośliny skalne nie tolerują. Mimo, że szczelinowce mają wykonany specjalny drenaż wolałam być pewna, że będą chronione - także przed mroźnym wiatrem.Dzisiaj krótka relacja zdjęciowa jak przezimowały rośliny skalne. Głodek mchowy ma takie częściowe "zwapnienia", ale jak widać jest żywy. 
To najmniejszy z głodków, ma ok 6 cm średnicy.

Pierwiośnik górski ma zmieniony kolor, nie wiem jeszcze jak to się rozwinie, ale 
w zagłębieniu poduchy jest część zielona, więc nadzieja jest. 

Głodek kantabryjski wkrótce zakwitnie - cały obsypany pąkami. 

Naradka odroślowa wygląda też nieźle - rozetki oddalone od środka kępki są połączone cieniutkimi niczym nitki łodyżkami (bezlistnymi). 

Najbardziej ucierpiał Erynus alpejski, ale on się chętnie rozsiewa, więc kilka uratowanych rozetek pozwoli uratować roślinkę. 

Widok skalniaka z boku 

Dwa skalniaki w gazonach betonowych też sobie poradziły nieźle, przy czym większy nie był osłonięty (ma kilka lat i nieźle sobie radzi bez pomocy). W mniejszym jakby płaszczem rozrasta się Paronychia capela, którą osłaniałam folią pozostawiając roślinie przestrzeń do oddychania i przewiewu.  

Spotkałam się z opinią, że jest to roślina trudna w uprawie, jednak miejsce jej pasuje 
i jak widać rozwija się kaskadowo, zaczyna całkowicie zasłaniać kamienie.

Zobacz także

3 komentarze

  1. Jaki pomysłowy ten skalniak. Już mnie zainspirowałaś. Robię, choćby tylko coś "na kształt", świetnie są ułożone te kamienie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dominiko, polecam Ci takie skalniaki. Pisałam już o nich wcześniej http://ogroddanieli.blogspot.com/2014/10/skalniak-szczelinowy-raz-jeszcze.html i jak zrobić ten pokazany ostatnio http://ogroddanieli.blogspot.com/2015/05/kolejny-miniaturowy-ogrod-szczelinowy.html Nie wymagają wiele pracy, a zaliczam je do takiej biżuterii ogrodowej. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Danielo piękne te Twoje skalniaki. Zainspirowałaś mnie. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń