Wiosennie - rośliny skalne

czwartek, kwietnia 14, 2016


Głodek mchowy (Draba imbricata) 
- niewielka roślinka - średnica całości ok. 6 cm

Podobnie jak inne rośliny obudziły się także te najmniejsze w moim ogrodzie - rośliny skalne. Głównie rosną u mnie w ogródkach szczelinowych (crevice gardens), o których pisałam wcześniej (linki na końcu tego postu). 
Ponieważ tematy te cieszą się dużą oglądalnością na blogu staram się uzupełniać zasoby zdjęciowe i pokazywać na bieżąco zmiany.Rośliny te mają swoje specyficzne wymagania stanowiskowe, starałam się jak najwięcej tych zachcianek spełnić. Nie wszystkie starania od razu przynoszą efekty. Wiosenny przegląd moich skalniaków wypadł pozytywnie, choć nie obyło się bez strat.  Miniaturowy skalniak na zimę otrzymał niewielkie zadaszenie - dość prowizoryczne. Chodziło o to żeby rośliny zasłonić przed silnymi wiatrami oraz nadmiarem opadów, których nie lubią. 

 Kwitnienie zaczyna Głodek kantabryjski (Draba dedeana), który jest większy od mchowego 

 Pierwiośnik górski (Vitalina primuliflora) - zwarta kępka zielono-niebieskich listków 
przypominających igiełki zakwitła na żółto

 Naradka odroślowa (Androsace sarmentosa) też ma pąki kwiatowe 
(małe kuleczki w środku rozetek liściowych)

Co prawda poniższe rośliny są za duże do moich miniaturowych skalniaków, ale do nasadzeń skalnych jak najbardziej się nadają i cieszą wiosennie oczy. To prymulki i sasanki. 
 
 Pierwiosnek NN

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) - w tym roku nie są zbyt okazałe, ale sporo bylin wcale nie przezimowało, więc nie narzekam


Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)

Sasanka rośnie na skarpce pod tarasem od kilku lat 
- doczekałam się okazałej kępy

Wcześniej pokazywałam miniaturowe skalniaki (crevice gardens):

Zobacz także

2 komentarze

  1. Te skalniaczki wyglądają jak z czasopisma ogrodniczego:)Pieknie zaprojektowane i wykonane. Czy Twoje zamiłowanie ogrodnicze to tylko amatorskie hobby czy coś więcej?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dominiko,
    to moje hobby, absolutnie. Wygląda to tak "na poważnie" bo jestem kolekcjonerką - podobnie jak w innych tematach - i jak już zacznę zbierać, to trudno się powstrzymać. Mamy dwa ogródki, jeden przy domu, drugi to działka ROD (dużo więcej miejsca do szaleństw ogrodowych). Od lat pisuję na forach ogrodniczych, blog "Ogród Danieli" też powstał początkowo z powodu tej pasji, z czasem jednak tematyka blogu poszerzała się także o inne tematy.
    Pozdrawiam Cię serdecznie!

    OdpowiedzUsuń