Pojemniki na imbir

wtorek, sierpnia 16, 2016


Biało-kobaltowy pojemnik na imbir z Wytwórni Mason's (Anglia)
- dekoracja transferowa Willow

Pojemnik na imbir (Ginger jar) to doskonale znany element dekoracyjny, który niekoniecznie kojarzy się z jego pierwotnym przeznaczeniem - przechowywaniem przypraw. Szczególnie w XIX wieku sprowadzano do Europy wspaniałe wazy z pokrywą zdobione w dalekowschodnie, kobaltowe wzory. W zasadzie najczęściej stanowiły one jednak element dekoracyjny we wnętrzach. 

Pojemniki na imbir są zanurzone w wiekach chińskiej kultury i historii, ukształtowane na brzuchaty pojemnik o "szerokich ustach", kopulastej pokrywce i wybrzuszeniach. Bulwiasta sferycznie, ręcznie malowane okazy, reprezentują różne style, rozmiary i różne kolory. Prawdziwy chiński antyczny pojemnik na imbir jest wykonany z porcelany i ręcznie malowany.
Porcelanowe chińskie pojemniki były pierwotnie używane do przechowywania zapasów żywności, takich jak: sól, zioła, olej i imbir (rzadko na początku), nieco inne pojemniki przeznaczono do wykorzystania jako prezenty. Słoje przyjęły nazwę pojemniki na imbir, ponieważ często zawierały imbir eksportowany na Zachód.

Nie wiadomo dokładnie z jakiego okresu pochodzą, ale uznaje się, że zyskały popularność w Qin Dynasty 秦朝 (221 p.n.e. - 207 p.n.e.), podczas panowania pierwszej rządzącej Chinami dynastii.

W XIX wieku pojemniki na imbir stały się modnym produktem masowej produkcji na eksport na Zachód, gdzie były one wykorzystywane częściej jako element dekoracyjny niż funkcjonalny, wiele z nich zostało przekształcone na lampy i donice.

Chiński pojemnik na imbir oznaczony jako dar dla cesarza był w kolorze żółtym, bo jest to kolor imbiru i kolor cesarza. Ten rodzaj pojemnika może być stosowany jako urna (tak się często kojarzy), zawsze posiadał napis z chińskim symbolem zdrowia i długiego życia, dar miał trwać przez całe życie.

Biały pojemnik na imbir jest także tradycyjnym chińskim prezentem ślubnym, można na nim umieścić napis z chińskim symbolem szczęścia, dobrobytu i płodności lub bywa ozdobiony symbolami Smoka i Feniksa po obu stronach. Smok reprezentuje oczyszczenie, a Feniks narzeczoną. Wiele niebiesko-białych pojemników na imbir powstałych za panowania dynastii Yuan, 元朝 (1271 - 1368) zostało ozdobionych chińskimi znakami podwójnego szczęścia co sugeruje, że zostały one darowane jako prezenty na specjalne okazje, takie jak wesela i przeznaczone na całe życie.

Z kolei czerwony pojemnik na imbir z chińskim symbolem szczęścia i pomyślności, symbolizuje pragnienie szczęścia i dobrobytu dla obdarowanego.

Przykłady zastosowania pojemników na imbir jako przedmiotów dekoracyjnych proponuję zobaczyć np. tutaj

Przyczynkiem do napisania tego postu był jeden z ostatnich moich zakupów - biało-kobaltowy pojemnik na imbir z Wytwórni Mason's (Anglia). Dekorowany jest wzorem transferowym Willow, inspirowanym dekoracjami dalekowschodnimi. Pojemnik ma 13 cm wysokości i 11 cm szerokości.

Dekoracja pokrywki - Willow, to historia o miłości, którą tutaj pięknie opisała moja blogowa koleżanka Dominika

Sygnatura 


Tak się składa, że mam jeszcze dwa inne pojemniki: pierwszy, który pokazałam w tym poście o porcelanie orientalnej oraz kolejny, współczesny, pochodzący z Włoch.


Chiński miniaturowy pojemnik na imbir z dekoracją Medalion Rose - podobne zdobienia przedstawiłam na porcelanie tutaj


 Pojemnik współczesny - amfora - prod. włoska

 Jeszcze jeden pojemnik, ale raczej niekompletny (bez pokrywy) pochodzi z Delft, ale to będzie tematem całkiem innej opowieści. 


Zapraszam!

_______________________
Opis historyczny powstał na podstawie Chinese ginger jars history  (tłumaczenie własne).

Zobacz także

5 komentarze

 1. Daniela, ten w niebieskie wzory - cudowny! Do tej pory mam dwa większe i chętnie dodałabym kolejne do tej mojej mini kolekcji, więc czasami zerkam co ciekawego proponują portale aukcyjne. Zbieractwo uzależnia :)
  Bardzo ciekawy wpis!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu,
  widziałam ostatnio na Allegro podobny do mojego, ale niestety bez pokrywki - wystawiony jako wazonik. Swój zakupiłam w pewnym oliwskim sklepiku ze starociami - zupełny przypadek, aczkolwiek bardzo mi wpadł w oko i targowałam się bardzo. ;) Było warto!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, jest cudowny! ❤️ A widzisz, nawet nie wiedziałam, że w Oliwie jest sklepik ze starociami :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Od historii pojemników do imbiru (których też mam kilka) do historii wzoru willow przeszłam i bardzo się cieszę, że dałaś link do koleżanki blogowej, która tę romantyczna historię o zakochanych opisała. Mam takie dwa komplety (bo serwisy to za duże słowo) do kawy/herbaty i długo szukałam czegoś na temat wzoru, nie znalazłam dopiero dzisiaj.

  Bardzo się cieszę, dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję i cieszę się jednocześnie, że temat się spodobał. Czasem tak jest, że otacza nas jakaś historia, o której się dowiadujemy nieco później. Ja właśnie takie lubię najbardziej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń