Polski design 60' - Lubomir Tomaszewski

niedziela, lutego 22, 2015Serwis do kawy "Ina" proj. Lubomira Tomaszewskiego 
(Zakłady Porcelany Stołowej w Ćmielowie)

W ramach powrotu do designu lat sześćdziesiątych - który "powrócił na salony" chcę przypomnieć jeden ze słynnych serwisów ćmielowskich, projektu Lubomira Tomaszewskiego. Serwis należy do naszej rodziny od dziesiątków lat. W zasadzie ktoś otrzymał go w prezencie, ale chyba nie docenił nowatorskiego kształtu, koloru i nawet nie został zabrany do nowego domu. Pozostał u teściowej i nikt nie przyglądał się specjalnie "dziwnemu serwisowi". Intrygował mnie (wiadomo, mam bzika na punkcie porcelany), wydawał mi się niezwykły i pod względem kolorystyki, jak i kształtu. Nietrudno było spojrzeć na sygnaturę, by wiedzieć, że to Ćmielów. Po nitce do kłębka odkryłam, że to nagrodzony w Paryżu słynny serwis do kawy "Ina". Wtedy zainteresowałam się tym kto go zaprojektował, poznałam też więcej porcelanowych projektów Tomaszewskiego.Na zdjęciu dzbanek, cukiernica z pokrywką, mlecznik i filiżanki ze spodeczkami

Projekt pokazanego na zdjęciach serwisu kawowego "Ina" pochodzi  z lat 60-tych, autorem projektu jest  Lubomir Tomaszewski, który urodził się w 1923 r. w Warszawie.

Dzbanek posiada podłużne wgłębienie, które służy do uchwycenia go z góry

[...] Zanim ukończył warszawską ASP, walczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie szybko zdobył sławę, wykonując między innymi wiele rzeźb przy rekonstrukcji zniszczonej stolicy. Miał znaczący wpływ na doceniany na całym świecie polski design lat 50. i 60. W 1966 roku wyjechał do Nowego Jorku i tam z powodzeniem tworzy do dziś [...]. (więcej)Wystające "skrzydełko" jest poza formą dekoracyjną również uchwytem

Jest absolwentem ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby, zajmuje się ceramiką, rzeźbą i malarstwem. Jest znanym projektantem figurek ćmielowskich z lat 50-tych (powstały pod patronatem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie).
 
Mlecznik

Tomaszewski przystąpił do pracy nad projektem serwisów do kawy w 1961 roku. Wnikliwie analizował tradycyjne zestawy serwisowe pod względem ich podatności na uszkodzenia (obtłukiwanie wystających elementów), a także pod względem ergonomii. Odrzucił dotychczasowy model oparty na walcu i skupił się na kształtach wywodzących się ze "schematu koła, połowy koła i pierścienia", inspiracja zaczerpnięta była ze świata form biologicznych. Kształty były innowacyjne przez zastosowanie formy nieobrotowej i wyeliminowanie elementów doklejanych w procesie tworzenia naczyń. Powstało wtedy sześć wariantów serwisów, do produkcji zostały wybrane dwa - Dorota i Ina (zestawy nazwane zostały imionami córek artysty). Były wytwarzane w krótkich seriach w Zakładach Porcelany Stołowej w Ćmielowie. Serwisy do kawy zostały nagrodzone w latach 60- tych pierwszą nagrodą na targach designu w Paryżu.

 
 Cukiernica z pokrywką


To tylko część historii życia Lubomira Tomaszewskiego, która wiązała go z IWP w Warszawie i Zakładami Porcelany Stołowej w Ćmielowie. Polecam stronę internetową L. Tomaszewskiego, gdzie można obejrzeć więcej przykładów jego wybitnej twórczości. Serwis kawowy "Ina" produkowany jest w Ćmielowie do dzisiaj.

Zobacz także

6 komentarze

 1. ech... a ja od lat poszukuję cukierniczki do "Iny" mam piękny bordowy komplet w białe groszki... tylko cukierniczkę dzieciaki potłukły wiele lat temu...
  super że trafiłam na ten blog...
  pozdrawiam
  :o))

  OdpowiedzUsuń
 2. Marrgo,
  Bardzo miło mi powitać Cię na moim blogu. Co do Iny, to pewnie można nabyć gdzieś (w Ćmielowie) współczesną cukierniczkę. Tyle, że te malowania w kropeczki to chyba istnieją tylko oryginalne, pochodzące z lat 60-tych. Dużo przeglądam na aukcjach, ale przyznam, że Ina pojawia się dosyć rzadko, a jeszcze trafić w kolor i wzór - trudne, aczkolwiek nie niemożliwe. Poza wszystkim te wyroby osiągają wysoką cenę, co skutecznie studzi zapał kolekcjonerów.
  Mimo wszystko powodzenia i zapraszam częściej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja wymarzona! Kolor, kropeczki... ideał. I cukiernica z pokrywką - prawdziwa rzadkość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietne to polskie wzornictwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wylogowalo mnie z wlasciwego konta;) Pozdrawiam, fejbukowa Klementyna, na co dzien Kasia. Zaraz lece studiowac inne posty na Pani blogu:)

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo i zapraszam częściej. :)

   Usuń