Japońska latarenka by Daniela ;)

sobota, maja 23, 2015

Moja wersja Tōrō

Od pewnego czasu myślałam o zrobieniu latarni japońskiej do ogrodu działkowego. Co prawda w moim ogródku japońskim mam już latarenki ceramiczne, ale są niewielkie i widoczne tylko w ramach kameralnych ujęć. Chciałam czegoś większego, co dodałoby więcej "japońskości". W ogrodzie działkowym jednak musiałam brać pod uwagę, że droższe elementy dekoracyjne mogą nie cieszyć nas zbyt długo. Dlatego postanowiłam zrobić prostą latarnię, bo przecież często Japończycy wykonują latarnie ze znalezionych kamieni i ustawiają w ogrodach dosyć pokraczne twory. Nie musi to przecież być dosłowne.Na jednym z for ogrodniczych przeczytałam - u innego pasjonata ogrodów japońskich i kloników palmowych (FrancoPolo) - że wykonuje swoje latarenki z suporexu (gazobetonu). Poprosiłam męża o zakupienie takiego bloczka i zaczęłam wycinać i rzeźbić.
 
Wycinałam proste formy (prostopadłościany) piłą, a potem nadawałam kształt zdzierakiem o różnych wielkościach "zębów" - to był taki wielki pilnik o 4 różnych strefach ścierania. Materiał jest łatwy w obróbce, wymaga to jedynie cierpliwości i pomysłu jak nacinać. Zbyt gwałtowna obróbka może powodować (i robi to! :mad2: ) pękanie elementów, gdy sądzimy, że jest już prawie gotowy.
Całość będzie szpachlowana klejem wodo- i mrozoodpornym, by zasklepić wnętrze gazobetonu, które jest higroskopijne i łatwo nasiąka wodą. Potem tym samym klejem wszystkie elementy zostaną połączone na stałe. Ewentualnie biorę jeszcze pod uwagę wykończenie kolorem (jasnym), być może wodoodporną fugą.


Składa się z 4 części (patrząc z góry na dół):
Hōju - "pompon" na szczycie, Japończycy nazywają tę część perłą.
Kasa - "parasolka" - daszek przykrywający palenisko.
Hibukuro - palenisko, "pudełko ognia" (światła).
Sao - postument, podstawa opierająca latarnię na 1 do 4 nóg.

Budowa latarni ma znaczenie symboliczne i odpowiadające elementom kosmologii buddyjskiej. Poza paleniskiem (Hibukuro) wszystkie pozostałe części mogą być nieobecne. Występują jeszcze np. osobna platforma paleniska i wsparcie (nóżka) dla "pomponu" na szczycie latarni.

Typ latarni, który zrobiłam można zaliczyć do rodzaju Yukimi-dōrō.


Zobacz także

0 komentarze