Coś starego, coś nowego i blue & white

niedziela, października 23, 2016


(Na podstawie sherm_5)

Zbieram od jakiegoś czasu przedmioty z porcelany czy ceramiki w kolorze niebiesko-białym. Wiele jest wyrobów w tych dwóch kolorach - to jest częsty motyw dla kolekcjonerów. Dzisiaj chcę pokazać troszkę moich inspiracji, które zaprezentuję na podstawie zdjęć z portalu pinterest.com. 

Zaczynam od popularnej obecnie dyni - wszak pora na nie. Jednak jest ona jak najbardziej blue and white - białe tło zostało udekorowane malunkiem inspirowanym popularnym na porcelanie wzorem Willow.

 Zapraszam!W jadalni lub kuchni, gdy ma się kilka półek z pewnością można wyeksponować rozmaite naczynia - dzbanki, talerze, misy i kubki.


W łazience kolor niebieski nawiązuje do koloru wody, podkreśla czystość bieli. Jak widać pięknie prezentują się tu wszelkie amfory, a nawet pojemniki na imbir - mogą przecież służyć do przechowywania soli do kąpieli. Ceramiczny taboret dekorowany w zestawienia blue and white jest absolutnie na mojej liście must have.
Kule dywanowe, które zbieram od niedawna, też występują w dwukolorowej wersji. Jak widać bardzo duża różnorodność wzorów. Fajny pomysł do prezentowania ich pod kloszem - wszak pozostawione "luzem" mogą potoczyć się w nieznanym kierunku...Łatwiej napisać czego nie zbieram ;) Otóż czajniki/dzbanki także. Pokazane na powyższych zdjęciach bardzo mi się podobają. 
Niekoniecznie musimy sięgać daleko od naszych granic - tutaj kolekcja polskich wyrobów z Bolesławca, znaleziona całkiem zagranicą u Lisy Leos
Można też kolekcjonować wyroby marokańskie lub portugalskie - także występują w takim zestawie kolorów, jednak ornamenty całkiem inne.Uwielbiam wszelkie amfory i pojemniki z pokrywą. Jak widać na zdjęciach mają rozmaite kształty, wielkość i desenie, bardzo dobrze komponują się gdy jest ich więcej. 


Nie wiem czy spotkaliście się z tym, że ze zdobieniem blue and white mogą być także rowery - na poniższym zdjęciu dekoracje rowerowe z Delft.
Pokazywałam już przykłady eksponowania kolekcji talerzy na ścianach. Na kolejnym zdjęciu cała ściana od podłogi do sufitu z zawieszonymi gęsto talerzami.


 Ale przecież możemy mieć tylko parę kubków z napisami w kolorze blue and white.

Zobacz także

1 komentarze

  1. U mnie podobna fascynacja białą-niebieską porcelaną i również insiruję się Pinterestem :)

    OdpowiedzUsuń