Eksponowanie kolekcji talerzy

piątek, lutego 05, 2016

Porcelana bardzo wdzięcznie prezentuje się we wspaniałych okolicznościach przyrody 
- herbatka w ogrodzie 

Prezentowanie kolekcji talerzy na ścianach kojarzy mi się najczęściej z angielskimi wnętrzami, no i raczej ze stylowymi. W Polsce pewnie wiele osób pamięta jeszcze modę na dekorowanie kuchni czy jadalni talerzami z Włocławka - najpopularniejsze w kobaltowych i brązowych wzorach. Pewnie do dzisiaj zdobią wiele wnętrz. W tym poście chcę przedstawić kilka innych propozycji, by zachęcić do eksponowania talerzy na nowo. Podobno jest to obecnie modniejsze od prezentowania zbiorów fotografii - choć także połączenie obu jest możliwe.
Kiedyś zbierając porcelanę ukrywałam ją w witrynach, gdzie niby jest widoczna, ale tylko zainteresowani ją dostrzegali. Od jakiegoś czasu "przewietrzam" swoje witrynkowe zbiory i pokazuję je bardziej eksponując. Oczywiście bardzo lubię używać porcelanę, pod warunkiem, że jest użytkowa (patrz zdjęcie tytułowe). Zauważam, że moi goście czasem się obawiają, gdy stawiam na stole ciekawsze - bardzo ozdobne części zastawy. Zwyczajnie boją się, gdyby coś się miało stłuc. Uważam jednak, że powinno się porcelanę używać i celebrować jej urodę, a gdyby miała się uszkodzić - zawsze dobrze mieć miejsce na coś nowego... ;)

Wracając do eksponowania porcelany obecnie miejscem w którym pokazuję porcelanę jest jadalnia. Wszystko zmieniło się, gdy swoje małe, dębowe kredensy narożne (jadalnia jest dość mała) przemalowałam na biało. Wymieniłam w górnych drzwiczkach miodowe szybki (nieprzejrzyste) na zwyczajne szkło "okienne", co daje możliwość ustawiania tam zastawy porcelanowej. Uznałam, że staną się lepszym tłem dla porcelany angielskiej, którą zbieram.

 Kredens kątnik po przemalowaniu, jeszcze bez szyby - tu kolory różowe

Półka w jadalni - talerz na zwyczajnym drucianym statywie

Niewielka narożna witrynka z porcelaną transferową - na niebiesko 

Dodatkowo na ścianie pod lustrem umieściłam zwyczajną półkę drewnianą na podpórkach z Ikei, która jest miejscem ekspozycji okazjonalnej, zależnej od pory roku, nastroju, lub pomysłu na kolejne dekoracje. Zmieniam je dość często i przyznam, że dopiero teraz goście bardziej interesują się pokazywanymi tam przedmiotami i zadają o nie pytania. Talerze ustawiam tam na niewielkich podstawkach (tzw. ekspozytorach). Co prawda jeszcze czekam na zmianę koloru ścian na taki, który będzie lepszym tłem dla rozmaitych zbiorów. Być może będę także wieszała talerze na ścianie, bo bardzo mi się to podoba.

Na półce w jadalni porcelana kobaltowa

Co do zawieszania talerzy bezpośrednio na ścianach, to najczęściej stosuje się specjalne zawieszki do talerzy wykonane z drutu i sprężynek. Niektóre talerze dekoracyjne posiadają specjalne zawieszki. Można też do talerzy - pod warunkiem, że nie używamy ich jako zastawy stołowej - przyklejać zawieszki na stałe.


Ciekawie prezentuje się nawet niewielki zakamarek - narożnik udekorowany asymetryczną kompozycją talerzy - rozmaite zdobnictwo floralne i geometryczne wzory, kolorystyka: biel, kobalt, błękit i limonkowa zieleń. Na podstawie idei-dekoru.com


W kąciku jadalnym talerze są eksponowane na tradycyjnej półce do ekspozycji talerzy. Raczej styl  wiejski lub shabby chic.  Na podstawie housebeautiful.com


Mniejsza i prostsza w formie półka na talerze, może być ozdobą nad niewielką komodą. Pasuje także do modnego obecnie stylu skandynawskiego lub retro lat 60-tych pod warunkiem zastosowania odpowiedniej ceramiki.
Na podstawie vintage-house.blogspot.com

Kolejne zdjęcia pochodzą ze strony vtanghub.com


Rozmaitość wzorów i kolorów - przez układ samodzielnie dobranych i zawieszonych talerzy można tworzyć indywidualny wyraz.


Nad barkiem-bufetem kompozycja talerzy niesie ze sobą pewien przekaz - hasło lub temat. Połączono wzornictwo tradycyjne z nowoczesnym w odcieniach kobaltu, bieli i szarości-beżu.


Duża dekoracja ścienna z zawieszonych talerzy w pokoju dziennym, przeważające talerze transferowe ze zdobieniem kobaltowym oraz kilka mocnych akcentów czerwieni.


Zbiory etniczne, regionalne, może pamiątki z własnych podróży, tworzą niepowtarzalny styl pomieszczeń, ocieplają je, mówią coś o gospodarzach czy ich pasjach.


Połączenie dużej, oprawionej grafiki z otaczającą ją z obu stron kolekcją talerzy z motywami roślinnymi i zwierzęcymi w podobnej kolorystyce ich tła.


Kolekcja ceramicznych paterek w kształcie ryb w kolorze turkusowym nad niewielką komodą. Piękny, prosty motyw powtórzony wielokrotnie, jednocześnie rybki "płyną" w rozmaitych kierunkach - bardzo ciekawy efekt graficzny.


W dosyć tradycyjnym salonie, wśród antyków prezentowana jest kolekcja talerzy w jednej tonacji kolorystycznej - zielonej - o rozmaitej fakturze (reliefach).


Klasyczne piękno. Wśród tradycyjnych mebli kolekcja transferowa ze zdobieniem kobaltowym. Prawdopodobnie elementy tej samej zastawy, urozmaicenie wzoru tylko poprzez symetryczny układ kompozycji i wielkość oraz kształt talerzy.


Nowoczesna prezentacja kolekcji talerzy współczesnych - kolekcja biało-czarnych talerzy z cyklu poświęconego twarzom. Układ kompozycji regularny, wielkość talerzy jednakowa.


Kolejna prezentacja kolekcji różnych kolorystycznie i stylowo talerzy w kompozycji nieregularnej oraz w zestawieniu z nowoczesnymi meblami, także z tworzywa sztucznego.


Bogato zdobiona rama lustra otoczona kolekcją białych i kobaltowych talerzy umieszczonych w regularnym kształcie i podkreślona kobaltowym tłem ściany.


I kto powiedział, że graficzna kompozycja z talerzy nie może być piękną ozdobą sypialni?  Tu  symetryczna kompozycja talerzy wokół obrazu.


W dość tradycyjnej - za sprawą użytych mebli - jadalni, dekorację stanowi kilkuelementowa, regularna ekspozycja talerzy oprawionych w oddzielne gablotki. Zastosowano różne tło tych gablotek, jednolite białe oprawy i talerze o jednej wielkości jednak z różnymi wzorami.


Chmura lub rzeka talerzy "płynie" sobie spokojnie po błękicie ściany w jadalni.


Ciekawa w kształcie szufladkowa komoda otoczona także nieregularną kompozycją talerzy.


Nad dużą komodą odpowiednia do jej skali kolekcja symetryczna talerzy kobaltowo - błękitnych. Można powiedzieć, że taka kompozycja "robi wnętrze".


W zwyczajnym, niewielkim kąciku jadalnym w kuchni, może etnicznym, może lekko skandynawskim czy nowoczesnym dekoracja z porcelany transferowej, jednokolorowej.


W nowoczesnym kąciku wypoczynkowym, nad sofą "rozrzutka" kilku talerzy ze zdobieniami botanicznymi w ograniczonej palecie kolorów (odcienie zieleni i żółci).Zobacz także

4 komentarze

 1. Piękne zdjęcia wybrałaś i zgadzam się ze wszystkim, co napisałaś:) Celebrowanie każdej chwili z cudną filiżaneczka w dłoni ma swoje uroki!A gościom sprawia wilka przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis, który łączy moje dwie pasje - porcelanę i aranżację wnętrz.
  Udanego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Znakomity artykuł z rozbudowanymi przykładami ilustrującymi różne podejście do tematu aranżacji ściany z porcelaną w roli głównej! My jako profesjonaliści polecamy tylko zawieszki ścienne z drutu i sprężyny, a ze względów bezpieczeństwa odradzamy naszym klientom nalepianych/przylepianych wieszaczków plastykowych (nawet gdy obiekt nie ma wartości materialnej, szkoda jak się odklei i spadnie... a bywały takie przypadki oj bywały...)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję. W poszukiwaniu sposobów prezentacji talerzy znajdowałam na stronach (głównie zagranicznych) różnego rodzaju sposoby (diy) na przyklejanie zawieszek. Niestety dla wartościowych przedmiotów jest to ryzykowne. Dlatego wolę używać ekspozytorów (z tworzywa sztucznego lub metalu), a także specjalnych uchwytów do zawieszania (zawieszek o których Pan napisał). Być może też zrobię (przy pomocy męża) specjalne listwy do oparcia talerzy na półkach. Zawieszki pozwalają na swobodne rozmieszczanie kompozycji z talerzy, co bardzo mi się podoba i dlatego pokazałam to w artykule.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń