Japońska koperta okolicznościowa

czwartek, listopada 27, 2014

Japońska koperta okolicznościowa ozdobiona przy pomocy Mizuhiki cords oraz Noshi

Japońska koperta/kartka okolicznościowa jest przykładem tradycyjnej sztuki japońskiej. W Japonii służy do wręczania prezentów w formie pieniędzy na różne okazje: śluby, urodziny czy pogrzeby. Także znajdują zastosowanie podczas składania gratulacji za zdany egzamin czy promocje.

Otrzymałam kiedyś honorarium za wykonaną pracę, właśnie w takiej kopercie. Jest to rodzaj koperty, nieco inaczej złożonej niż powszechnie znane nam koperty. Papier użyty do jej wykonania, często bardzo ozdobny, nie jest sklejany. Żeby zawiniątko się nie otworzyło na zewnątrz opasane jest, zawiązanymi w ozdobny supeł (ang. knot, mizuhiki knotting), kolorowymi "drucikami" (Mizuhiki cords). Supły i ozdoby wykonywane z mizuhiki są uzależnione pod względem kolorów od okazji.
Z "drucików" wykonuje się także symboliczne kształty zwierząt, smoki itd.Mizuhiki cord - rodzaj drucika/przewodu tworzony z papieru ryżowego, który jest ciasno nawinięty,
nakrochmalony tak by nadać mu sztywność, a następnie barwiony. Sposoby barwienia to np. nawijanie cienkich nici z jedwabiu, tworzywa lub po prostu malowanie. Wiązanie mizuhiki jako forma sztuki początkowo było wykorzystywane, aby związać włosy samuraja.

Węzły z mizuhiki dzielą się na trzy rodzaje, ten na mojej kopercie nazywa się Awajimusubi: ten węzeł jest luźno nawinięty w pętle. Wydłużenie końców "drucików" powoduje, że oddalają się od siebie, im pętelki będą mniejsze, zbliżają się do siebie. Ten typ węzła jest używany jako symbol "wspólnego wzrostu/rozwoju" (osobowego, zaangażowania). Węzły są stosowane jako ozdoba także w smutnych okolicznościach, ponieważ oznaczają życzenie poprawy na lepsze.

Znaczenie kolorów mizuhiki:


     Złoty i srebrny drucik oznacza zdarzenie wysokiej klasy/jakości.
     Czerwony i biały oznacza szczęśliwe zdarzenie, dużo szczęścia.
     Czarny i biały służy na okoliczność pogrzebu lub udziału w ceremonii pogrzebowej.

Dodatkowym elementem ozdobnym i symbolicznym jest Noshi.
W kulturze japońskiej noshi jest elementem dekoracyjnym dołączanym do prezentów. Może być dołączony do prezentów na wesela, z okazji urodzeń, jak i innych imprez, takich jak gratulacyjne.  Noshi traktowany jest jako znak szczęścia, nigdy nie jest używany z okazji pogrzebu lub udziału w ceremonii pogrzebowej, choć koperty takie ozdobne w węzły z mizuhiki są wtedy także wręczane.

Noshi

Prawdopodobnie noshi jest znane już od XII w. W dzisiejszych czasach noshi jest składana z prostokątnej lub kwadratowej kartki papieru. Mogą to być dwa nakładające się na siebie arkusiki papieru (jeden czerwony, jeden biały) lub może to być jeden arkusz papieru dwustronnego
(czerwony i biały), złożony na kształt wydłużonego sześciokąta. Noshi jest złożona w taki sposób, że nie posiada wewnętrznego zamknięcia. Taśma papieru dekoracyjnego (na zdjęciu niewielki czerwony pasek) lub w innych, mizuhiki cord służą do utrzymania w miejscu zagięcia.

Takie ozdobne koperty kupuje się w specjalnych sklepach, gdzie jest dostępny duży wybór wzorów. Podobno w kulturze Japonii jest nie do pomyślenia wręczanie "gołych" pieniędzy. Po otrzymaniu koperty dobrze jest podziękować jej, że posłużyła do przyniesienia nam pieniędzy. Można ją potem wyrzucić, przekazać komuś innemu, albo zachować na pamiątkę, co ja uczyniłam.

Więcej przykładów sztuki z użyciem mizuhiki można obejrzeć tutaj


Zobacz także

0 komentarze