Zagospodarowanie przedogródka

środa, listopada 05, 2014


Nowa rabata w pełni sezonu

Mój przedogródek w Oliwie powstał parę lat temu, po zmianie zagospodarowania ogrodu przed domem. Nowa furtka i chodnik wejściowy podzieliły dotychczasowy ogródek na dwie części. Na tej mniejszej, wykorzystując niektóre istniejące nasadzenia założyliśmy rabatę, która została wyłożona keramzytem i dolomitem. Miało to spowodować oszczędność pracy wkładanej w opiekę nad ogródkiem, cała powierzchnia została wyłożona agrowłókniną. Potem wydzieliliśmy brązowym borderem "wysepkę", która została wyłożona tłuczniem dolomitowym. Pozostały teren przykryty jest keramzytem, ale bardziej polecam korę, lub inny rodzaj kamienia.Keramzyt nie sprawdził się z powodu bezpańskich kotów, które niestety z osiedla przychodzą i lubią w keramzycie grzebać, a także załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz, gdy rośliny bardziej się rozrosły, mniej już to się zdarza, ale początkowo było bardzo uciążliwe. Keramzyt jest zawsze suchy i z tego powodu stworzyło się idealne miejsce dla kotów. W przyszłości podłoże to wymienimy na inne.

 Po zdjęciu starego trawnika. Na rabacie rosną od lewej: dwa starsze drzewa iglaste, widoczny klonik palmowy, hortensja ogrodowa, posadzone krzewy róż, jukka oraz stary, formowany bukszpan. 

Tu widoczne stopniowe wykonywanie prac. Na wysepce dosadzony został mały formowany iglak - niwaki. Przy ścieżce posadziłam lawendę  Widok z domu

Skończona rabata z elementami japońskimi


 

 Po pewnym czasie tak wyglądała ta rabata

Na zdjęciu tytułowym widać jak prezentuje się wejściowa rabata po dwóch latach, gdy rośliny się rozrosły. Widać na nim bardzo spektakularnie kwitnące w 2013 roku róże Jarocin (malinowo-różowa) i Flammentanz (czerwona). Dosadzona także na "wysepce" szczepiona Wierzba skandynawska Iona (po prawej).

Aktualizacja - luty 2015.
Tylko róże z ogródka w Oliwie
Ogródek w Oliwie

Zobacz także

0 komentarze