Stare pocztówki z Oliwy

niedziela, listopada 30, 2014


Zdjęcie ze starej pocztówki - zimowe ujęcie ośnieżonej ulicy (obecnie Czyżewskiego), 
przy której mieszkam

Od przeszło 30 lat mieszkam w Oliwie, często nazywanej Starą Oliwą. Nieopodal znajduje się popularny Park Oliwski, Bazylika Archikatedralna, Kościół św. Jakuba, wzgórze zwane Pachołkiem i wiele innych. Od pewnego czasu interesuję się stylami urządzania wnętrz, wśród nich jest także shabby chic, postarzanie mebli, zbieranie starych przedmiotów. Wśród wielu designerskich tematów, blogów wielokrotnie natrafiłam na stare widoki Paryża czy Londynu. Bardzo często znajdują zastosowanie jako elementy dekoracyjne, wręcz główne motywy dekoracji naszych wnętrz. Szukając motywu przewodniego dekoracji niewielkiego przedpokoju doszłam do wniosku, że przecież bardzo często "swego nie znacie, cudze chwalicie" i zaczęłam poszukiwać starych zdjęć lub pocztówek z miejsc najbliższych mojego zamieszkania.


To bardzo ciekawe doszukiwać się dzisiejszych miejsc na takich obrazach, widać jak wiele się zmieniło, ale też ile jeszcze pozostało. Urokliwe stare pocztówki z niemieckimi nazwami ulic, czy podpisem Luftkurort Oliva. Oliwa, podobnie jak Sopot, była zaliczana do miejscowości o walorach uzdrowiskowych. Zresztą były ku temu uzasadnione podstawy, poczynając od wspaniałej oprawy wzgórz morenowych porośniętych lasami, urokliwie wijącego się przez całą Oliwę Potoku Oliwskiego z wieloma młynami i stawami, olbrzymim parkiem, cysterskimi zabytkami starego opactwa, aż po słynne Jelitkowo rozciągające się nad samym morzem (właściwie Zatoką Gdańską).


Na jednym z for poświęconemu Oliwie znalazłam wiele ciekawych starych zdjęć, a także pocztówek. Kilka z nich wybrałam by pokazać tutaj i oddać ten klimat. Niektóre z nich zastosowałam jako temat przewodni w moim przedpokoju.

Reprodukcje starych pocztówek zostały użyte do dekoracji przedpokoju w moim domu w towarzystwie rzeźb Marii Wojtiuk

Nasz dom wiekowo pamięta czasy z tych starych pocztówek. Stare dokumenty znalezione na strychu podczas tegorocznego remontu domu poświadczają jego status od 1923 roku, ale wiemy, że dom został zbudowany ok. 1900 r., podobnie jak inne w tej okolicy.
 

 Niedaleko znajduje się Kościół św. Jakuba, kiedyś ewangelicki

To przebieg obecnej ul. Cystersów, w kierunku ul. Leśnej. Po lewej fragment budynku szkoły nazywanej białą (ze względu na kolor elewacji, w odróżnieniu od "ceglanej" Szk. Podst. 23), w której mieściła się kiedyś szkoła podstawowa, później gimnazjum. Widoczna wieża kościelna należąca do Kościoła Cystersów, a raczej kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej
kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku Oliwie

Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zobacz-kosciol-cystersow-w-Oliwie-n69623.html#trikościoła
kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku Oliwie

Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zobacz-kosciol-cystersow-w-Oliwie-n69623.html#tri

 Kiedyś była to Danziger Strasse obecnie to ul. Grunwaldzka prowadząca do Gdańska 
(zbieg z ul. Opata Jacka Rybińskiego)

Przejazd przy młynie, w oddali widoczne wzgórze Pachołek z murowaną wieżą widokową

 Pelonkerstrasse - obecnie ulica Polanki

Karta pocztowa z widokiem na park, Pałac Opatów i Katedrę

 Widoki oliwskie: hotel, park i Wzgórze Pachołek

Idylliczne widoki Leśnego Młyna

 W okolicy obecnego skrzyżowania ul. Stary Rynek Oliwski z Leśną. Kiedyś dojeżdżały tu tramwaje
 
Wieża widokowa na wzgórzu Pachołek - kiedyś była murowana wokół konstrukcji stalowej. W końcu działań wojennych w marcu 1945 roku została wysadzona przez niemieckich saperów. Niemcy bali się, żeby nie została użyta jako doskonały punkt obserwacyjny przez wrogów 

Park w Oliwie - formalna, francuska część ogrodu  z Pałacem Opatów w tle

 Widok znad stawu przy Alei Lipowej

Zdjęcie z okolic pętli tramwajowej przy Parku Oliwskim

Obecnie jest to ul. Stary Rynek Oliwski  ze skrzyżowaniem z ul. Leśną

Na przystanku przy Domu Zarazy stary gdański tramwaj 

 Być może to właśnie ten model a raczej podobny (nieco krótszy od tego z pocztówki), który sfotografowałam podczas pleneru Photo Day w Zajezdni Tramwajowej w Nowym Porcie (Gdańsk)

Ulica Leśna - dawniej Waldstrasse

Zobacz także

0 komentarze