Filiżanki
sobota, sierpnia 22, 2015
Japońska filiżanka w stylu Art Deco - wytwórnia Yamasen
Od zawsze fascynowały mnie filiżanki. W temacie porcelany to moje ulubione przedmioty.
W zasadzie nie wiem z jakiego powodu, ale darzę je wielką słabością. Ponieważ trudno pomieścić w domu za wiele serwisów, zadowalam się pojedynczymi egzemplarzami. Często są to uratowane przed wyrzuceniem pozostałości większych kompletów, które komuś ze znajomych zawadzały. Zdarzało się także, że otrzymywałam filiżanki w prezencie od osób, które nie wiedziały nawet o mojej słabości - tym bardziej mnie te przejawy sympatii cieszyły.
Dzisiaj zaprezentuję cztery filiżanki z zupełnie różnych bajek, stylów i wytwórni.
Pierwsza z prezentowanych filiżanek w stylu Art Deco, z bardzo ciekawym uchwytem w kształcie odwróconej litery B, o kielichowatym kształcie (średnica 9 do 12 cm z uszkiem, wysokość 9,5 cm). Towarzyszący jej talerzyk, podstawek kształtem przypomina paletę malarza (średnica 14 do 19,5 cm). Porcelana zdobiona jest malowanym tłem kobaltowym (półmat) i lśniącymi dużymi wzorami geometrycznymi z bieli porcelany, czerwieni i żółci oraz fioletu, czarnych i złotych konturów.
Na tym zdjęciu widoczna półmatowa powierzchnia dekoracji
Kolejną filiżankę kupiłam kiedyś na bazarze i choć wygląda na kompletną, to filiżanka ze spodkiem była dobierana. Jest to filiżanka angielska Royal Winchester (średnica 7,5 do 10 cm z uszkiem, wysokość 7 cm).
Talerzyk z konwaliami wzór Old Foley z wytwórni angielskiej James Kent ("lily of the valley") - średnica 13,5 cm.
Kolejna filiżanka do espresso (średnica 6,6 do 8 cm z uszkiem, wysokość 7,5 cm) pochodzi z litewskiej wytwórni porcelany kostnej Jiesia. Lekka półprzejrzysta porcelana zdobiona ręcznie dekoracją w kolorze turkusowym (miętowym) i złoceniami. Spodeczek o średnicy 12 cm.
Ostatnia z prezentowanych filiżanek jest prawdopodobnie najstarsza w moim zbiorze. Sygnowana RC Kronach Bavaria, prawdopodobnie pochodzi z lat 1900-1929 (średnica 10 do 12 cm z uszkiem, wysokość 5,5 cm). Wykonana jest z cienkiej porcelany prześwitującej, zdobiona różami i złoceniem, bardzo romantyczna. Niestety nie posiada spodeczka, nie udało mi się jeszcze znaleźć odpowiedniego do uzupełnienia.
Bardzo lubię ten kształt i lekkość filiżanki, ciekawe uszko i zygzakowatą zmianę kształtu czarki raczej rzadko spotykaną
1 komentarze
Witam potrzebuję zidentyfikowanie mojego malenkiego serwisiku z porcelany jest to Hińska porcelana sygnatura góry Fudzi tyle tylko wiem i że jest recznie malowana bo czuć malowidła pod paluszkami -czy moge gdzies wysłac zdjęcie? jest bardzo podobne do tego u Pani na zdjęciu (Spodek z kompletu - Porzellanfabrik Victoria Schmidt & Co. (Czecho-Slovakia) (1918-1939) mój e-mail jolag52@onet.eu
OdpowiedzUsuń