Rabata w cieniu domku
sobota, sierpnia 01, 2015
Pisałam kiedyś o roślinach cienia, które od jakiegoś czasu sprowadzam do swoich ogródków. Po pierwsze z powodu ich niewątpliwej urody, po drugie z tego, że powstały stanowiska cieniowe do zagospodarowania.
Najtrudniej o cień było na działce, nie było drzewostanu, ani innych tworzących cień budowli. Po zbudowaniu przez nas domku za nim wyłoniło się takie miejsce. Od trzech lat powolutku sadziłam tam rośliny lubiące cień, także trochę zakupiłam czy uzyskałam z wymiany od innych amatorów ogrodowania.
W centrum widoczna hosta Stained Glass, po prawej Języczka Przewalskiego "Cafe Noir", a za nią widoczne kwiatostany Tawułki Arendsa
Rabata nie jest jeszcze za duża. Przyjęłam zasadę, że rośliny są nasadzane gęsto. Ma to zminimalizować rozrost chwastów. Dodatkowo rabata jest ściółkowana mulczem z koszenia trawnika, co pomaga utrzymywać wilgoć w podłożu i ogranicza także obecność chwastów.
Nowy nabytek to świecznica - wysoka bylina, ze strzelistymi kwiatostanami rozjaśniającymi ciemne kąty ogrodu
Zawilce japońskie
Kwiatostany tawułki bardzo ładnie podkreślają ciemną barwę liści języczki
Brunnera 'Jack Frost' obecnie dekoracyjna z liści
Brunnera Variegata nieco uszkodzona podczas wcześniejszych upałów
Hosta Halycon
Na rabacie rosną miodunki (Rubra, Rachel Vernie, Samurai), brunnery (Jack Frost, Mr Morse, Variegata, Looking Glass, Emerald Mist), ułudka wiosenna, a także (tutaj niewidoczne) paprocie (Wietlica japońska oraz Paprotnik szczecinkozębny 'Herrenhausen'). Część z nich jest widoczna bardziej wiosną - szczególnie brunnery czy miodunki, które wtedy kwitną. Pierwsze z sadzonych tam host o "kolorowych" liściach pochodzą od koleżanki i ich nazwy odmianowe nie są znane, co nie przeszkadza im w tym, by tworzyć ładne połączenia faktury i zieleni.
1 komentarze
Funkie uwielbiam, mam już kilka gatunków,ozdobią każde miejsce w ogrodzie, Nawet w ocienionym zakątku może być ciekawie, pozdrawiam
OdpowiedzUsuń