Malachit - klejnot Afryki

czwartek, sierpnia 13, 2015
Malachit nazywany jest zielonym klejnotem Afryki, to kamień regeneracji, sił natury oraz uleczenia.
Słynny szmaragdowo-zielony minerał miedzi z charakterystyczną słojową strukturą. Jego złoża można znaleźć w różnych miejscach, w Afryce występuje w Zambii, Kongu, Namibii i Zimbabwe.

Według wierzeń: usuwa bóle i pozwala na szybszą regenerację organizmu. Chroni czakram serca, wyzwala z depresji i uwalnia od nadmiernego stresu. Uważa się przedmioty wykonane z malachitu mają właściwości bakteriobójcze dzięki uwalnianej z minerału miedzi. W starożytności wykonywano z niego kielichy, bo kto pił wino z takiego pucharu został otoczony łaską duchów przyrody.
Kamień polecany przy reumatyzmie, chorobach serca i gardła.

Jego nazwa pochodzi od greckiego malache (malwa) i malakos = miękki – aluzja do zielonej barwy minerału i jego niewielkiej twardości.

Przedstawiona na zdjęciach figurka "Kobieta z dzbanem" została przywieziona z Gabonu. Ma dość nowoczesną formę, choć przypomina kształtem inne figurki o tej tematyce. Wykonana została z mosiądzu, podstawka z hebanu. Elementem dekoracyjnym jest wykonana ze zmielonego malachitu zielona spódniczka kobiety. W całości przedmiot ma wysokość 33 cm, maksymalna szerokość 12 cm.


Z tego co opowiadał mój mąż w miejscu gdzie została zakupiona nie widywano podobnych przedmiotów, dlatego trudno rozsądzać, czy znalazła się przypadkowo, czy jest tam rzadkością. Poszukiwałam podobnych przedmiotów by się jakoś odnieść do takich wyrobów i rzemiosła, ale nie spotkałam dotychczas. Zdjęcia wykonane z różnych stron

Zobacz także

0 komentarze