Jedyny talerzyk z serii 'Tudor Village'

poniedziałek, listopada 09, 2015

Talerzyk deserowy (średnica 16,5 cm) z serii "Tudor Village" 
(Ironstone Broadhurst Staffordshire)

Na tytułowym zdjęciu przedstawiam jedyny talerzyk deserowy, który pozostał po serwisie obiadowo-kawowym mojej mamy. Jeszcze jakiś czas temu miałam dzbanek od tego serwisu, jednak miał pęknięcie i w końcu wyrzuciłam go. Szkoda, że nie zrobiłam przynajmniej pamiątkowej fotki.  Serwis kupiony był - z tego co zapamiętałam - w sklepie Baltony w Gdyni w latach 70-tych. Komplet pod nazwą "Tudor Village" z angielskiej wytwórni Ironstone Broadhurst Staffordshire zdobiony był techniką transferową w kolorze brązowym. Z moich ustaleń wynika, że produkowano ten wzór także w kolorze zielonym.
Serwis posiadał zestaw filiżanek z podstawkami, talerzyki deserowe, duże obiadowe, miseczki do zupy, dzbanek do kawy, mlecznik i cukiernicę, półmiski oraz większe miski do serwowania potraw.


Serwis miał bardzo prostą formę, wywodzącą się najprawdopodobniej z lat 50-tych XX wieku, tylko później (do lat siedemdziesiątych) zmieniały się dekoracje barwne. Nadruk "Tudor Village" jest typowym dla transferu, klasycznym wzorem, przedstawiającym wieś z szachulcowymi zabudowaniami późnogotyckimi, charakterystycznymi dla stylu Tudorów.
Dojście do władzy Tudorów przyczyniło się do powstania tzw. gotyku tudoriańskiego. Styl ten rozwijał się w schyłkowej fazie gotyku angielskiego (1485-1558). Charakterystyczne białe domy z czarnymi belkami (w kratę), oknami wykuszowymi wystającymi z bryły budynku oraz stromymi dachami.
Na porcelanie uwidoczniona jest dość wąska uliczka we wsi z szeregowo ustawionymi domami, po uliczce przechodzą kobieta z dziewczynką.

 Wzór w zbliżeniu

Nawet na stemplu wytwórni narysowane są charakterystyczne zarysy budynków

Zobacz także

2 komentarze

  1. Piękny. Taki jesienny .... właśnie powiększyłam kolekcję o brązy, choć do tej pory nie byłam przekonana. Ale o tej porze roku pięknie się komponują na stole z jesiennymi bukietami. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie mniej jest tych brązowych do nabycia. Wtedy, gdy mama kupowała ten serwis ten kolor najbardziej pasował do wnętrza, choć zieleń też byłaby dobra, bo w tym kolorze dodatki znajdowały się w największym pokoju.
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń