Talerz ze scenką romantyczną

niedziela, listopada 29, 2015Talerz dekoracyjny ze scenką romantyczną

Od zawsze lubiłam porcelanę zdobioną reliefami [1].
Niektóre okazy porcelany zdobione są nimi niezwykle bogato, im misterniejsze wzory tym bardziej mnie urzekają. Z tego powodu trafił do mnie piękny talerz wytwórni Adamsa ze Staffordshire.
Rodzina Adamsów wiele dziesiątek lat od 1650! roku zajmowała się wytwarzaniem porcelany. Jeden z Adamsów - William - był wybitnym uczniem Josiaha Wedgwooda, niezwykle uzdolnionym. Zresztą stworzył nawet specjalny kolor bardzo znanej biskwitowej ceramiki nazywany "Adams blue", który także zaliczam do swojej listy marzeń.
Prezentowany talerz pochodzi z lat 1914-1940, więc to o wiele późniejsza historia. Jak widać na zdjęciu jest w nieskazitelnym stanie jak na swój wiek.Talerz o średnicy 23,5 cm z porcelany o kremowobiałym kolorze, na całej powierzchni skrzydła pokryty jest reliefem z motywami floralnymi i czterema wieńcami. W centralnej części talerz posiada dekoracyjną scenkę romantyczną, która jest repliką malarstwa Jean-Honoré Fragonarda, który "malował lekkie, często frywolne sceny z życia wyższych sfer (fêtes galantes, pełne elegancji i wytworności sceny zabaw czy koncertów dworskich), portrety i dekoracje"[2]. Dodatkowo talerz ozdobiony jest delikatnym złoceniem.
Ponieważ spotykam na porcelanie często kopiowane różne scenki z malarstwa Fragonarda, być może to nie ostatni taki wizerunek w kolekcji.


Taneczna scenka dworska jako centralna ozdoba talerza

Sygnatura używana w latach 1914-40


_________________
[1] Relief jest rodzajem płaskorzeźby, do uzyskania takiej dekoracji wykorzystuje się różnych technik np.: estampaż (inaczej drapanie), druk pieczętowy (odciskanie wcześniej przygotowanych i utwardzonych wzorów), relief wypukły (nanoszenie za pomocą pędzla rzadkiej porcelany i jego późniejsze modelowanie) oraz zdobienie ażurowe (polegające na wycinaniu otworów stalową igłą lub nożykiem w surowym czerepie).
[2] Na podstawie artykułu Wikipedii.

Zobacz także

0 komentarze