Czas na trawy - jesień

środa, listopada 11, 2015

Miskant chiński 'Malepartus' pokazuje złote przebarwienie liści i prawie białe, 
suche kwiatostany

Na ten efekt czeka się cały sezon, to jesienią właśnie trawy prezentują się najokazalej. Owszem na ich obfite kwitnięcie ma także wpływ odpowiednia pogoda, w tym roku była ciepło i słońca nie brakowało. Może dla innych roślin to lato było trudne, ale susza nie straszna trawom. Ba! Nawet im służy. Zaczęłam wprowadzać trawy do swojego ogrodu także z tego powodu, że nie potrzebują za wiele wody. Na działce bywamy tylko w weekendy i oszczędność w podlewaniu jest przez nas doceniana.
W poprzednich odcinkach pokazywałam nowe nasadzenia i starsze, opisałam częściowo użyte w nich odmiany traw. Na zakończenie sezonu, gdy były jeszcze dobre warunki do prezentacji zrobiłam kilka zdjęć jesiennych.
Miskant chiński 'Africa'

Zanim zakwitł Miskant chiński 'Africa' przebarwiał się na podobieństwo płomienia. Gdy pojawiają się pierwsze przymrozki usycha jednak jako jeden z pierwszych wśród pozostałej kolekcji.  Choć ten stan  pokazany na powyższym zdjęciu trwa krótko, to najpiękniej charakteryzuje tę odmianę.

Z bliska

Na tym zdjęciu widać różnice kolorystyczne i wielkości odmian 'Africa' oraz 'Adagio'

Tymczasem 20 dni później kwiatostany są suche i bielą się w promieniach słońca.


Z tej strony widać, że 'Africa' ma całkiem suche liście (na dole zdjęcia w środku) - w oddali inne trawy w centrum Miskant olbrzymi, który w tym roku nie zakwitł, po prawej 'Malepartus'

 'Malepartus'

 i jego puszyste kwiatostany z bliska

Na najstarszej rabacie trawiastej: na dole w środku 'Red Baron', powyżej 'Krater'

 Ciągle wracam do traw, bo uważam, że są warte propagowania. Już pisałam o tym, że nie są wymagające. Dość szybko można osiągnąć efekt wypełnienia ogrodu (zagospodarowania), jednocześnie nie są trudne w uprawie, szybko się rozrastają, łatwo je dzielić i powielać, bo efekt powtarzania odmiany (odmian) daje bardzo ciekawe efekty. Poza wszystkim wyglądają niezwykle lekko i nawet złą lokalizację w swoim ogródku można dość łatwo skorygować. Przykładem jest rabata trawiasta wzdłuż chodnika (M. Adagio i Africa) zakładana w tym sezonie, która już dała zadowalający efekt. Poza tym powstała z podziału tylko dwóch kęp trawy, które rosły wcześniej w naszym ogródku.

Wcześniej o trawach pisałam tutaj i tu.

Zobacz także

0 komentarze