Mbigou - rzeźbiony kamień z Gabonu

sobota, stycznia 10, 2015

Niebieską płaskorzeźbę z Gabonu dostałam jako pierwszą

Kilka razy pisałam już na tematy afrykańskie (Adire - tkaniny z Afryki,  Heban - rzeźby z Gabonu) lub z nią łączące się (Heban). Dzisiaj chcę przedstawić rzeźby z kamienia Mbigou, które zostały przywiezione z Gabonu. Pierwsza jest prezentowana powyżej niebieska płaskorzeźba kobiety z warkoczem. Postać przyklejona jest na szybce obrazka (w złotej ramce), pod szkłem znajduje się materiał oprawiony w passe-partout. Barwa materiału jest dobrana do barwy kamienia i stanowi tło. 

Kamień Mbigou jest wydobywany w okolicy wioski Mbigou w Gabonie. Od pokoleń wydobywa się go w pobliskich wzgórzach. Od dawna też okoliczna ludność zna walory tego kamienia, przede wszystkim jego różnorodność kolorystyczną - od kolorów szarych, przez odcienie zielone do niebieskich i granatu.
Mbigou znajduje się około 800 km od Libreville (stolica Gabonu) i 61 km od Mimongo (niewielka miejscowość położona 800 m n.p.m.). 
 Kolejna rzeźba w kolorze beżowo-piaskowym, doskonale widoczne naturalne powierzchnie przełomu kamienia Mbigou

Miękki charakter kamienia (jest to odmiana steatytu) był jednym z głównych czynników, który przyciągał rzeźbiarzy.  Obecnie niewielu artystów opracowuje Mbigou lub używa kamienia surowego (miejsce jego wydobycia leży zbyt daleko od stolicy). Kamienie te są bardzo piękne, wyjątkowe, żaden z innych znanych steatytów nie ma podobnych właściwości barwnych jak te wyodrębnione w Mbigou.

Obecnie kamień Mbigou przerabia się w różny sposób - dekoracje ścian, meble dekoracyjne, statuetki, figurki i inne. Rzemieślnicy w Afryce mają dobrą wiedzę na temat różnych odmian kamienia (kruche, twarde, miękkie), wiedzą jak korzystać z różnych kolorów i różnorodności "wzoru" kamienia. Każdy z nich często gromadzi wiadomości zarówno z własnego doświadczenia, jak i przekazów starszych rzemieślników. 
Kamień doskonale łączy się w wyrobach z cennym drewnem z Gabonu lub innymi materiałami, w zależności od artysty i jego wyobraźni. 


W moim zbiorze są przedstawione trzy płaskorzeźby na obrazkach stanowiące komplet, do powieszenia na ścianie. Zostały zakupione w Port Gentil w Gabonie. Trzy kolory tła: granatowy, bordowy i ciemnozielony. Płaskorzeźba na tle granatowym (niebieska) ma powierzchnię kamienia pozostawioną jako naturalną. Płaskorzeźba na tle bordowym jest częściowo ozdobiona przez malowanie: lakierem bezbarwnym twarzy i szyi, oraz złoceniem na włosach. Malowanie lakierem uwydatniło barwne plamy w kamieniu, które w postaci naturalnej są mniej widoczne.
Kamień jest bardzo miły w dotyku, jak widać na zdjęciach daje się polerować i jego powierzchnia wręcz błyszczy.


Kolejna płaskorzeźba na tle ciemnozielonym podobnie jak powyższa podkreślona wybiórczym lakierowaniem (twarz i szyja) oraz złoceniem ozdób na włosach. Przez lakierowanie widoczna struktura kropkowana, przypominająca wzór granitu o bardzo drobnej strukturze.

Jak wykonywane są takie rzeźby w Gabonie można obejrzeć tutaj.

Zobacz także

0 komentarze