Park Oliwski - nowa część ogrodu w stylu japońskim

sobota, września 27, 2014Dzisiaj wybrałam się na sesję zdjęciową do nowo otwartej części Parku Oliwskiego. Oficjalne otwarcie miało miejsce tydzień temu, ale wcześniej nie miałam okazji jej zwiedzać.

Muszę przyznać, że to co zastałam bardzo mi się podoba, choć nie do końca prezentuje styl, który w stylu japońskim preferuję. Bardziej jest to (na etapie początkowym)  stylizacja ogrodu japońskiego połączona ze stylem nowoczesnym. Aczkolwiek należy tu wziąć pod uwagę dalszy rozwój projektu. Na tym terenie powstać ma jeszcze drewniana brama w stylu japońskim, kamienna orientalna lampa, altana wzorowana na tokijskich pierwowzorach oraz mostek prowadzący na wyspę (w kolejnym etapie projektu).

 Z powodu odwiedzin w tej części Parku Oliwskiego mam też pewną osobistą satysfakcję. Otóż teren na którym powstało nowe założenie (0,4 ha) należało kiedyś do naszej rodziny, był tam sad owocowy, który pamiętam doskonale. Po śmierci gospodarzy teren został sprzedany i w największych moich marzeniach nie spodziewałam się nawet, że tam właśnie powstanie ogród w moim ulubionym stylu. Z niecierpliwością będę czekała na rozwój projektu i postaram się to w przyszłości pokazywać.

Dla chcących miejsce to odwiedzić dopowiem tylko, że teren ten znajduje się między Ogrodem Botanicznym i ulicą Opacką.


Do końca listopada powstaną:
1. Polana, która ma stanowić miejsce spokojnego wypoczynku, nawiązującym do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii.
2. Łąka rekreacyjna z wiśniami japońskimi, gdzie umieszczone są liczne ławki oraz drewniane nawierzchnie. W Japonii gaje wiśniowe tworzące "kwietne obłoki" są tradycyjnym miejscem podziwiania kwitnących wiosną drzew oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców.
3. Rabata z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii. 
4. Drewniana brama w stylu japońskim podkreślająca wejście do ogrodu.
5. Drewniany pomost nad brzegiem stawu.
6. Rabaty z kolekcją odmian kosaćca gładkiego (Iris laevigata), wzdłuż brzegu stawu.

Będzie to zakątek z formowanymi azaliami i kształtowanymi sosnami, oraz wspomniany gaj wiśniowy tworzący kwietny obłok oraz kolekcja drzew i krzewów charakterystycznych dla ogrodów Japonii.

 Idąc od "wodospadu" nie brakuje urokliwych widoków. Za strumieniem znajduje się teren (blisko palmiarni), na którym w kolejnym etapie ma powstać ogród cebulowo-bylinowy

Oglądając się w stronę wodospadu

Mostek prowadzący w stronę Ogrodu Botanicznego

 Nowe założenie

 Stylowa tablica drewniana

 Alejka pod drzewami nad stawem

 Z bliska nowoczesna, prosta ławka, kamienie - z tyłu widoczne miejsca nad wodą obsadzone irysami

 Idąc dalej strumień poszerza się i ukazuje staw, po prawej widać fragment wyspy na którą prowadzić ma w przyszłości mostek w stylu japońskim

Wszystkie zgromadzone tam kamienie wyglądają jak skamieniałe drewniane pnie

Ławki znajdują się na drewnianych podestach

Kamienna kompozycja

Panorama ze stawem

 Klon palmowy Garnet o ciekawym kształcie pnia

 Widok nad staw, po prawej fragment wyspy

Drzewka gaju wiśniowego, a po prawej azaliowe nasadzenia. Za ogrodzeniem widoczna trwająca budowa


 Zapowiedź kolejnej części projektu, po drugiej stronie strumienia

Przy Dworku Saltzmanna (sąsiadującym z pokazanym tu miejscem), gdzie mieści się siedziba korporacji budowlanej, powstał jeszcze ogród barokowy, który mam zamiar pokazać innym razem.

Zobacz także

0 komentarze